Географічні зазначення

Географічні зазначення

Що таке географічне зазначення?

Використання географічних зазначень є важливим способом вказівки джерела походження товарів і послуг. Одна з цілей їх використання полягає у сприянні торгівлі шляхом інформування покупця про походження продуктів.

Часто це може мати на увазі певну якість, яка може очікувати покупець. Географічні вказівки можуть бути використані для промислових і сільськогосподарських продуктів. Охорона таких вказівок здійснюється на національному рівні, однак існують різні міжнародні договори, які сприяють охороні в ряді країн.

По суті, географічне зазначення - це повідомлення, яке вказує на те, що даний продукт походить з даного географічного району. Найбільш відомі приклади географічних зазначень - це ті, які використовуються у відношенні вин і міцних спиртних напоїв. Наприклад, географічне зазначення "шампанське" використовується для вказівки, що особливий вид ігристого вина відбувається з району Шампань у Франції.

Яким чином охороняються географічні вказівки?

На відміну від товарних знаків і винаходів, існує велика різноманітність видів охорони, доступних для географічних зазначень. Вони можуть бути захищені за допомогою або законодавства "sui generis" (спеціального законодавства), або постанов, тобто, системи, що використовується, наприклад, Україною, Францією і Португалією.

Інша можливість полягає у веденні реєстру географічних вказівок (Україна).

Ще одна можливість полягає в тому, щоб покластися на закон про захист від недобросовісної конкуренції або про громадянське правопорушення "passing off" (комерція під чужим ім'ям), який по суті говорить про неприпустимість застосування недобросовісної торгової практики.

Використання географічного зазначення щодо продукту, який не походить з зазначеного регіону, було б дуже гарним прикладом недобросовісної торгової практики.

Географічні зазначення також можна захистити шляхом реєстрації колективних знаків або сертифікаційних знаків (наприклад, у США). На відміну від індивідуальних товарних знаків, колективні знаки належать групі торговців чи виробників. Сертифікаційний знак, з іншого боку, не належить нікому, він реєструється, виходячи з розуміння того, що будь-якій особі, що відповідає встановленим вимогам, дозволяється використовувати цей знак.

Яка різниця між найменуваннями місць походження та географічними вказівками?

Найменування місць походження (в Україні «кваліфіковане зазначенням походження товару») є специфічними видами географічного зазначення. Географічне зазначення є повідомлення, в якому вказується, що даний продукт походить з конкретного району.

Наприклад, вираз "зроблено в Швейцарії" є географічним зазначенням: покупець знає, що продукт відбувається звідти.

Найменування місця походження є більш точним географічним зазначенням, яке визначає, що той чи інший продукт має певні особливості, і що ці особливості визначаються головним чином або винятково місцем його походження. Основна ідея полягає в тому, що певні продукти зобов'язані своїми особливими властивостями місцем їх походження. Це є загальною ознакою сільськогосподарських продуктів, таких як сир рокфор. Люди, які виготовляють сир рокфор, говорять, що він має такий смак, так як дозріває в печерах області Рокфор. І тільки тому, що він дозріває в цьому особливому місці, він врешті-решт набуває той смак, яким знаменитий. Якщо б ви використовували той же самий спосіб виготовлення сиру в інших печерах, то сир мав би інший смак і не був би рокфор.

Як охороняється право на географічне зазначення в Україні?

В Україні охорона прав на географічне зазначення проходить у відповідності з Цивільним кодексом України та спеціальним законом «Про охорону прав на зазначення походження товарів». У рамках спеціального законодавства ведеться Реєстр найменувань походження товарів та географічних зазначень.

Як зареєструвати географічне зазначення в Україні?

Подати заявку в Україні на реєстрацію кваліфікованого зазначення походження товару мають:

  • особа або група осіб, які в заявленому географічному місці виробляють товар, особливі властивості, якість, репутація або інші характеристики якого пов'язані з цим географічним місцем;
  • асоціації споживачів;
  • організації, Які безпосередньо мають відношення до виробництва або вивчення відповідних продуктів, виробів, технологічних процесів або географічних місць.

Право на використання зареєстрованого кваліфікованого зазначення походження товару, за умови реєстрації цього права, мають виробники, які в географічному місці, зазначеному в Реєстрі, виробляють товар, особливі якості якого відповідають тим, які вказані в Реєстрі.

<< Назад